• Medlemsinfo

Information

Styrelsen har ny sekreterare
Lisbeth Nordvall

Styrelsen har ny kassör
Kurt Andersson

Vinnare 2017
medlemslotteriet:

1 Birgit Bergbäck
2 Niels Jacobsen
3 Elisabeth Isacsson
4 Åsa Johansson
5 Gunvor Pekka
6 Gunborg Nilsson
7 Christina Hannu
8 Lennart Åström
9 Irma Öberg Johansson
10 Herman Larsson
11 Gun Öhlund

 

Årsmöteslotteriet
Vinnare 2017

1 Herman Larsson  
Havets Guld ,- Sofi Spegel (Glas)
2 Carl-Åke Fahlqvist
Small flower - Elin Lundholm(foto)
3 Gun Öhlund
Good morning - Gerd Ylitalo(raku)
4 Anki M Sjölund
Esrange Big 2-Lotta Lampa(smide)
5 Krister Isacsson 
Kejserlig person,- Per Arne Knabb
(akvarell)
6 Niels Jacobsen
Fjällripa - Annie Marie Morin Eriksson (tovning)

Vinnare 2016
medlemslotteriet:


1. Irma Granberg
2. Elsie Larsson
3. Malin Enbom
4. Terttu Morin
5. Mikael Jonsson
6. Britt Lundholm
7. Erik Nordgren
8. Gun Johansson
9. Gun Isaksson

På årsmötet 2016 visade
Tex Berg film om sitt konstnärsskap och om hur kreativiteten hämtar inspiration ur minnen.

Tex Bergs vernissage samlade många besökare. 
Ovan: Tex Berg med Bertil Sundstedt
Nedan: Catrin Engman och Lotta Lampa
Fotograf: Lennart Åström

På årsmötet 2015 visade
Anna Almqvist, konstnär
och illustratör, bilder och berättade personligt om sin konstnärliga resa

Aktuellt

Årets vinnare i medlemslotteriet 2018

      
                                      Titel/teknik:                 Konstnär:
1 Gunilla Olsson                Jock, olja                      Tex Berg
2 Kerstin Wikström           Norrsken, akvarell        Joakim Karkea
3 Catrin Engman              Spolar lingarn/ståltråd   Gudrun Söderholm
4 Jenny Englund               Maturing, keramik        haron Hedman
5 Marjaana Pakisjärvi        Kisses, keramik             Sharon Hedman
6 Gun- Britt Morin             Glöd, akryl                   Lynn Gustafsson
7 Gun Isacsson                   Devotion, keramik         Sharon Hedman
8 Gertie Granvik                Svartmes, akvarell        Hampus Lejon
9 Herman Larsson              Brödfat, trä                  Eva Hagström
10 Monica Strandow          Brödask, trä                  Eva Hagström
11 Ida Revholm                   Lilla syster, akryl          Monica Öhman
12 Siv Nilsson                     En saga, akryl              Lynn Gustavsson
13 Britta Andersson             Ängel, trä                    Eva Hagström
14 Åsa Storskrubb               Ripsruta, textil/väv       Eva Hagström
15 Ann- Britt Stridsman       Målning 11, gouache      Karin Nordgren      


Årsmötets lotteri 2018 fördelades enligt följande:

1. Britt-Marie Mansten - Minnen, Monica Öhman(tryck 1/15)
2. Malin Hofgren – Keramik/Raku, Annika Johansson
3. Kurt Andersson – Keramik/Raku, Annika Johansson
4. Sture Mansten – Keramik/Raku, Annika Johansson
5. Lars Johansson – Keramik/Raku, Annika Johansson
6. Gun-Britt Morin – Nyckelskåp, Eva Hagström

Förra årets vinnare i konstlotteriet

loading...

2017

Förra årets vinnare

På årsmötet dras vinnare till båda lotterierna. I år fanns ingen vinnare
i medlemslotteriet närvarande men här är nu de glada vinnarna.

loading...


  Vinster medlemslotteriet Årsmötet 2016


Bild 1. Eva Gunnarsdotter Björk Spegling glas
Bild 2. Ingrid Krook Henriksson Höst akvarell
Bild 3 Lennart Holmbom Islossning akryl
Bild 4 Lennart Holmbom Bläsauker akryl
Bild 5 Jögge "Surolle" Sundqvist Vitterorrar trä
Bild 6 Britt Hillbom Flygare III grafik
Bild 7 Brita Molin Havssnår litografi
Bild 8 Helena Hukkanen Höst vid stranden akvarell
Bild 9 Ulrika Andersson New York City Nurse litografi

Vinnarna i årsmöteslotteriet dras bland de närvarande medlemmarna.

Vinnare Årsmöteslotteriet 2016:

1. Kurt Andersson – Lennart Åströms fotografi Stora Lappträsk
2. Lennart Åström – Jenny Nilssons tavla Kom-följ med mig
3. Gun-Britt Morin -  Åke Bergbäcks tavla Höstutsikt
4. Ann-Marie Morin Eriksson –Jögge "Surolle" Sundqvists bok
  Tälja för kök och trädgård.
5. Maj Wikström – Esteternas signerade konstalmanacka 2016.

 

 Vinster årsmöteslotteriet 2016


Bild 1. Tälj för kök och trädgård Jögge "Surolle" Sundqvist bok
Bild 2. Stora Lappträsk  Lennart Åström foto
Bild 3. Esteternas fotoalmanacka
Bild 4. Kom följ mig Jenni Nilsson akryl
Bild 5. Höstutsikt Åke Bergbäck akvarell

      Vinstlista medlemslotteriet Årsmötet 2015:


      1. Birgit Bergbäck

      2. Inga-Britt Sennström

      3. Christer Isaksson

      4. Iris Sundvall

      5. Monica Strandow

      6. Marith Vindelstam

      7. Manfred Öhlund

      8. Carl-Johan Johansson

      9. Kurt Fors


 
       Årets vinster:                                                                                                                                   
       Annika Persson Åkeblom  Mammas bullar                                                                                        Ulrika Lundmark  Vit häst                                                                                                                Jette Andersen  Något om min mamma                                                                                              Leif-Erik Nygårds Gordon Parks och Veruschka                                                                                  Mia Hamari Kupla.                                                                                                                          Gertie B Granvik Stämsjön                                                                                                                Maria Öqvist Öhman Efter regnet                                                                                                 Carl-Fredrik Ekström Winterland VII                                                                                   Sanna Björkman Kvinnligt

       Vinnarna får i tur och ordning välja vinst men eftersom bara ett fåtal av vinnarna fanns med

       på årsmötet får vi bestämma en tid när alla kan samlas och göra sina val.


      Vinnare i årsmöteslotteriet:

        Vivi Englund. Valde Lena Sundboms målning utan titel.

        Christer Isacsson. Valde Leif Å Larssons Abraur.

        Eva Dedering. Valde Maria Öqvist Öhmans Förtöjd.

        Inga-Britt Sennström. Valde Mia Hamaris Let go.

 

Årsmöte 15 mars, Folkets Hus 2014
Presentation av vinsterna i Medlemslotteriet 
Årsmötesprotokoll nedan

Förra årets vinnare

Gulli Sandström

Terttu Morin

Elsie Larsson

Karl-Axel Pettersson

Irma Johansson-Öberg

Kjell Hjort

Bilder från Leif-Erik Nygårds föreläsning och Konstföreningens årsmöte

loading...

Årsmötesprotokoll 2014

Vinstlista

Evald Karlsson, Hänförelse                                               

Marianne Öqvist,
Tre generationer                               

Victoria Andersson,
Broderi                               

Eeva-Leena Väätäjä,
Boning 2                                                 

Lisbeth Malm,
Tid som känns blå                                               

Sauli Miettunen,
Mot Kemi II

  

Det var många som lyssnade intresserat och fotograferade Leif-Erik Nygårds när han föreläste om sina fotografier. Han hade många anekdoter att dela med sig av och vi fick veta ett och annat om Hollywoodstjärnorna som vi inte visste tidigare.
Kjell Hjort assisterade med att visa bilder på Marilyn Monroe.

Vår förre ordförande Sture Mansten och nuvarande ordförande Inger Månsson uppskattade föreläsningen.

Kalix konstförenings årsmöte fortsatte direkt efter föreläsningen, det valdes en ny kassör och Anne Strang, som varit kassör under året, blev avtackad med vackra hortensior.